Değerli Ziyaretçimiz;
Enerji Müzesi, Bayram nedeniyle 28 Ağustos 2017 tarihinden 5 Eylül 2017 tarihine kadar ziyarete kapalıdır."

santralistanbul.org

İşte Budur İnsanoğlunun Çaresizliği

Amerikan Doğal Tarih Müzesi'nin 2009 yılında New York'ta açtığı ve 237 bin kişi tarafından ziyaret edilen “İklim Değişikliği” sergisi, Türk Telekom ana sponsorluğunda 4 Ekim 2011 -15 Ocak 2012 tarihleri arasında santralistanbul Ana Galeri'de yer alacak...


Kutup ayısından ölü bir mercana, anime kürelerden çeşitli interaktiflere yer verilerek geçmişle günümüzü gözler önüne seren "İkim Değişikliği" sergisi Türk Telekom'un ana sponsorluğunda 4 Ekim 2011'de santralistanbul Ana Galeri'de ziyarete açık olacak.


21.yüzyılın en karmaşık, önemli, bilimsel ve sosyal konusu hakkında bilgi veren “İklim Değişikliği” sergisi, her yaştan ziyaretçiye hitap ederken, gelecek nesiller için de iklim değişikliğinin sonuçlannı sunuyor. Tek bir çözümün olmadığına dikkat çeken sergi, ziyaretçilere kişisel, toplumsal ve devletlerarası eylemlerin bu soruna ne kadar etkili çözümler sunabileceğini gösteriyor. 650 m2'lik bir alana yayılan ve 8 bölümden oluşan “İklim Değişikliği” sergisinde, dört adet interaktif, dört adet anime küre, iki adet mini video gösterimi, 20 adet teşhir objesi yer alıyor.


Türkiye'den örneklerle ArterTasarım tarafından Türkiye'ye getirilen ve REC Türkiye'nin uygulama destekçisi olduğu sergiye her iki kurum tarafından geliştirilen ilave bir bölüm eklenerek, Türkiye'den örneldere de yer verilecek. Ziyaretçiler, günümüzdeki iklim değişikliği, değişen atmosfer, buz, okyanus, kara ve yeni enerji geleceği ile ilgili detayları bu sergide bulabilecekler. Sergi temelde iklim değişildiği ve küresel ısınma konusunda farkındalık yaratmak ve birey olarak yapılan davranışların kısa ve uzun vadede doğurduğu etkiler hakkında başta çocuklar ve aileler olmak üzere kamuoyunu bilinçlendirmeyi hedefliyor.


ArterTasarım'ın Türkiye temsilciliğini yapüğı Amerikan Doğal Tarih Müzesi, (AMNH) Amerika'nın en önemli müzelerinden birisi olup 1869'da New York'ta kuruldu. Kendi sergi ekibinin yanısıra, dünya çapında bilimsel kurumlarla işbirliği yaparak yılda 2 yeni sergi geliştirip, izleyiciyle buluşturuyor. Bir çoğu ödüllü olan sergiler, AMNH'ten sonra dünyanın önde gelen müzeleri, bilim merkezleri ve planateryumları tarafından sergilenmektedir.


Sergi alanında oluşturulacak özel mekanlarda, serginin uygulama destekçisi olan REC Türkiye, atölye çalışmaları gerçekleştirecek.