Değerli Ziyaretçimiz;
Enerji Müzesi, Bayram nedeniyle 28 Ağustos 2017 tarihinden 5 Eylül 2017 tarihine kadar ziyarete kapalıdır."

santralistanbul.org

İklim değişiyor ya siz?

İklim, değişikliği ve küresel ısınma konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla hayata geçirilen "İklim Değişikliği Sergisi", Ekim ayında İstanbul'da açılacak.

 

Dünya ısısının her geçen gün düzenli olarak arttığını artık hepimiz biliyoruz. Ortalama küresel sıcaklık 20'nci yüzyılda yaklaşık 0,6 santigrat derece arttı. Sıcaklığın artması ve buzulların erimesi nedeniyle deniz seviyeleri de 10-20 santinmetre arasında yükseldi. Sera etkisi yaratan gazların salımı engellenmezse, 2100'e kadar ortalama küresel sıcaklık 1,4-5,8 santigrat derece artacak. Oysa medeniyetin ortaya çıkışından beri küresel ortalama sıcaklık sadece 1 santigrat derece artmıştı! Doğal dengenin, insanlardan kaynaklanan ısınma süreciyle bozulduğu ve bu durumu tersine çevirecek olanın da insan olduğu tablodaki en açık gerçek. Tatlı su kaynaklarının azalması, gıda üretimi koşullarındaki genel değişiklikler, sel, fırtına, kuraklık ve dünya genelindeki ölüm artışları insanoğlunu bekleyen tehlikeler arasında sıralanıyor.


Isı İstikrarı Neden Önemli?


Peki iklimin istikrarı neden bu kadar önemli, istikrarsızlık ne gibi sonuçlara yol açacak? Bu soruların cevabı Amerikan Doğal Tarih Müzesi'nin 2009 yılında New York'ta açtığı İklim Değişikliği Sergisi'nin ana konusunu oluşturuyor. New York'ta 237.000 kişi tarafından ziyaret edilen sergi ekim ayında Türkiye'ye geliyor. Türk Telekom ana sponsorluğunda santralistanbul Ana Galeri'de açılacak sergi, 4 Ekim 2011 -15 Ocak 2012 tarihleri arasında gezilebilecek.


İklim değişikliği ve küresel ısınma konusunda farkındalık yaratmak amacı taşıyan sergiyi gezen ziyaretçiler, günümüzdeki iklim değişikliği, değişen atmosfer, buz, okyanus, kara ve yeni enerji geleceği ile ilgili detayları bulabilecek.


Dünle bugünün mukayeseli olarak yer aldığı İklim Değişikliği Sergisi, ziyaretçilerini, 21.yy'ın en karmaşık, önemli, bilimsel ve sosyal konusu hakkında en üst düzeyde bilgilendimeyi hedefliyor. Sergi, her yaştan ziyaretçiye hitap ederken, gelecek nesiller için de iklim değişikliğinin sonuçlarını sunuyor. Kişisel, toplumsal ve devletlerarası eylemlerin bu soruna ne kadar etkili çözümler sunabileceğini masaya yatırıyor.


650m2'Iik bir alana yayılan ve 8 bölümden oluşan İklim Değişikliği Sergisinde, 4 adet interaktif, 4 adet anime küre, 2 adet mini video gösterimi, 20 adet teşhir objesi yer alıyor. ArterTasarım tarafından Türkiye'ye getirilen ve REC Türkiye'nin uygulama destekçisi olduğu sergiye her 2 kurum tarafından geliştirilen ilave bir bölüm eklenerek, Türkiye'den örneklere de yer verilecek.