Değerli Ziyaretçimiz;
Enerji Müzesi, Bayram nedeniyle 28 Ağustos 2017 tarihinden 5 Eylül 2017 tarihine kadar ziyarete kapalıdır."

santralistanbul.org

İklim Değişikliği'nde Sıra İstanbul'da

Amerikan Doğal Tarih Müzesi'nin küresel iklim sorununa dikkat çeken “İklim Değişikliği” sergisi İstanbul'da açılacak.

 

Küresel iklim sorunu gün geçtikçe derinleşiyor. Küresel ısınma yaşanıyor, tarihte ilk kez uygarlıklar iklim değişiklerinin ciddi sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalıyor. Amerikan Doğal Tarih Müzesi'nin, bu gerçekleri hatırlatan ve soruna dikkat çekmek amacıyla hazırladığı îklim Değişikliği başlıklı sergisi, İstanbul'a konuk olmaya hazırlanıyor.


îlk kez 2009 yılında NewYork'ta açılan “İklim Değişikliği” sergisini 200 binin üzerinde insan ziyaret etmişti. Sergi, 4 Ekim 2011-15 Ocak 2012 tarihleri arasında santralistanbul'un Ana Galeri'sinde İstanbullularla buluşacak.


21. yüzyılın en karmaşık ve önemli konularından biri olan küresel ısınma hakkında bilgi veren İklim Değişikliği sergisinin amaçlarından en önemlisi, küresel iklim değişikliğinin sonuçlarmı ortaya koyması. Sergi, iklim değişikliğine karşı tek bir çözümün olmadığına dikkat çekecek. Ziyaretçilere kişisel, toplumsal ve devletlerarası eylemlerin bu soruna ne kadar etkili çözümler sunabileceğini gösterecek.
 

4 Ekim’de Açılacak

 

4 Ekim'de santralistanbul'un Ana Galeri'sinde İstanbullularla buluşacak sergi, 650 metre karelik bir alana yayılacak. Sekiz bölümden oluşacak İklim Değişikliği sergisinde, dört adet interaktif, dört adet iklim değişikliklerini gösteren maket dünya küresi, iki adet video gösterimi ve 20 adet teşhir obje yer alacak. Türk Telekom'un desteği üe ArterTasarım tarafından Türkiye'ye getirilen sergiye, bu kurumlar tarafından geliştirilen bir bölüm de ilave edilecek. İlave edilecek bu bölümde iklim değişikli hakkında Türkiye'den örneklere de yer verilecek.

 

Asıl Hedef Çocuklar


Sergi toplumun her kesimine hitap ediyor. Ama önceliği yarının büyükleri olan çocuklara veriyor. Çünkü sergi, iklim değişikliği ve küresel ısınma konusunda farkındalık yaratmak ve birey olarak yapılan davranışların kısa ve uzun vadede doğurduğu etkiler hakkında başta çocukları sonra da büyükleri bilinçlendirmeyi hedefliyor. Bunun için de sergide günümüzdeki iklim değişikliği, değişen atmosfer, buz, okyanus, kara ve yeni enerji kaynakları ile ilgili detaylı bilgiler bulunacak. Sergi kapsamında oluşturulacak özel mekanlarda serginin uygulama destekçisi olan REC Türkiye, atölye çalışmaları gerçekleştirecek.